Kas mu voolus on normaalne?

Tupevoolus võib tunduda häirivana, kuid voolus, mis mõnikord jätab sinu aluspesu kleepuvaks ja märjaks, on tegelikult sinu tupe geniaalne sisseehitatud puhastusmehhanism. Kuigi enamikul naistel on tupevoolus võivad vedeliku sagedus, kogus ja tekstuur inimestel oluliselt erineda. Võib-olla oled märganud, et see muutub isegi sinu menstruaaltsükli erinevates punktides. Vahetult enne ovulatsiooni muutub lima tavaliselt libedaks ja selgeks, nagu toores munavalge ja seda on tavalisest rohkem. Sellele järgneb tavaliselt mõni kuivem päev ja seejärel naasmine tavapärase valge kergelt kleepuva vooluse juurde. Ovulatsiooni ajal ja pärast menstruatsiooni ei ole ebatavaline roosa või pruun voolus. Kuid kui sul on mingil ajal haisev, vesine, roheline, kollane, teraline, vahutav või paks valge voolus võib see olla märk sellest, et kõik pole päris korras.

Normaalne voolus:

  • on tavaliselt selge, valge või helekollane
  • on lõhnatu või kergelt hapuka või magusa lõhnaga
  • on paks, kleepuv või vesine

Ebanormaalne voolus

Voolus võib olla sinu tupe tervise oluline näitaja, seega on hea oma voolust tundma õppida. Näiteks kui märkad paksu valget ja tükilist voolust, mis sarnaneb kodujuustuga, on selle põhjuseks tõenäoliselt pärmseene infektsioon, samas kui äärmiselt haisev vesine voolus on märgiks bakteriaalsest vaginoosist (BV). Lõhnava, rohelise või kollase vooluse võib põhjustada sugulisel teel leviv haigus, nagu trihhomonoos või klamüüdia. Kui sul on olnud kaitsmata vahekord, pead pöörama tähelepanu ka roosale või pruunile voolusele, mis ilmneb tavaliselt normaalse menstruatsiooni ajal, sest see võib olla raseduse märk. Kui sinu voolus on ebanormaalne on sul tõenäoliselt ka muid märgatavaid sümptomeid nagu sügelus, tugev lõhn, punetus, turse või ärritus.

Kas voolust on võimalik ravida?

Normaalset ja tervislikku voolust pole võimalik ravida ja seda pole tegelikult vaja teha. Kuid kui infektsioon või suguhaigus põhjustab sinu ebameeldivat lõhna, selle muutumist paksus valgeks, kollaseks, roheliseks, vesiseks või graanuli sarnaseks on lugu hoopis teine. Sõltuvalt sinu diagnoosist vajad tõenäoliselt ravi. Pärmseene infektsioone saab hõlpsasti ravida loodusliku geeliga nagu Multi-Gyn FloraPlus, mis leevendab selliseid sümptomeid nagu voolus, sügelus, ärritus ja lõhn. Bakteriaalse vaginoosi korral proovi Multi-Gyn ActiGeli. Geel vähendab kiiresti voolust ja lõhna, samal ajal BV-d tõhusalt ravides. Mõlemad on spetsiaalselt loodud selleks, et toetada tervet mikrofloorat ja hoida tupes optimaalset pH-taset. Multi-Gyn FloraPlus`i ja Multi-Gyn ActiGel`i saad osta veebis või kohalikust apteegist. Kui sa pole kindel, kas sinu sümptomid on tingitud tupeseenest, BV-st või millestki muust, pöördu arsti poole, et välistada suguhaigused või raskemad seisundid, mida tuleb retseptiravimitega ravida.

Miks mul on voolus?

Tupevoolus koosneb kergelt happelisest emakakaela tekitatud limast, mis väljub tupest, vabanedes selle käigus surnud rakkudest ja bakteritest. Peale tupe puhastamise hoiab see niisket keskkonda ja kaitseb nakkuste eest. Naise keha toodab iga päev umbes teelusikatäie eritist, alustades umbes kuus kuud kuni aasta enne esimest menstruatsiooni. Voolus on tavaliselt suurem raseduse ajal, kui oled seksuaalselt aktiivne või kui kasutad rasestumisvastaseid vahendeid. Vanemaks saades ja menopausi saabudes võivad voolused muutuda või muutuda harvemaks, mis omakorda võib põhjustada tupekuivust.