Tupe põletustunne ja punetus

Kas tundub nagu tupp kõrvetaks iga kord, kui pissid? Kas tupeava ümbrus on punane ja/või paistes? Võib-olla näed häbeme tundlikul nahal isegi väikeseid pragusid või haavandeid? Siis võib sul olla tupepõletik, mis on lihtsalt tupeärrituse peenem sünonüüm. Kuigi paljudel naistel on põletustundega tupe piirkond seotud kuseteede infektsiooniga, võib tupeärritust sama hästi põhjustada pärmseene infektsioon, bakteriaalne vaginoos, kuivus või sugulisel teel leviv haigus. Tupepiirkonna punetuse ja põletustundega kaasneb tavaliselt tugev ärritus ja põletav tupevalu ning see võib sinu elukvaliteeti negatiivselt mõjutada, kui seda ei ravita. Sõltuvalt sellest, mis põhjustab põletustunnet tupe piirkonnas, võivad aidata ka paljud tõhusad käsimüügiravimid. Ja mida kiiremini saad ravi, seda parem!

Tupe põletustunde ravimine

Punase ja põletava tupe ravi varieerub sõltuvalt sellest, mis sümptomeid põhjustab. Üks tupeärrituse kõige levinumaid põhjuseid on pärmseene infektsioon, mida saab ravida Multi-Gyn FloraPlus`iga – ohutu prebiootilise geeliga, mis stimuleerib tupes olevaid kasulikke baktereid ning leevendab koheselt ärritust ja sügelust. BV korral proovi Multi-Gyn ActiGeli. Sellel geelil on otsene rahustav toime ärritusele ja muudele tupe ebamugavustele. Kui kahtlustad, et tupekuivus põhjustab sümptomeid, vali Multi-Gyn LiquiGel, mis hoiab ära ärrituse, toetades tupe ja tupekoe niisutust. Kõik kolm geeli on looduslikud tooted, mida võid ilma retseptita osta veebist või kohalikust apteegist. Kui ärritus ja põletav tupevalu ei kao pärast seda, kui oled proovinud käsimüügis olevat toodet, võib see olla märk tõsisemast infektsioonist või suguhaigusest, mida tuleb ravida antibiootikumide või muude retseptiravimitega. Kui sa pole kindel, mis sümptomeid põhjustab, pea alati nõu oma arstiga, et saaksid õige diagnoosi ja asjakohased ravimid.

Tupe põletustunde leevendamine

Tupp ärritub mõnikord allergeenide ja meie keskkonnas olevate asjade pärast, mida sa kõige vähem kahtlustad. Mõned lihtsad elustiili muutused võivad aidata tupe piirkonda tervena hoida ja leevendada punetust, põletustunnet ja muid tülikaid sümptomeid:

  • Kanna ainult mitte liialt liibuvat 100% puuvillast aluspesu
  • Ära puhasta intiimpiirkonda rohkem kui üks kord päevas
  • Väldi tupepiirkonnas seepide, spreide ja parfüümide kasutamist
  • Väldi parfümeeritud tualettpaberi, tampoonide, pesukaitsmete ja muude lõhnastatud hügieenitoodete kasutamist
  • Maga ilma aluspesuta
  • Väldi liibuvate pükste kandmist ja märjas ujumistrikoos istumist

Tupe põletustunde põhjused

Ärritus, punetus ja põletustunne tupe piirkonnas on mitme tupe seisundi tavalised sümptomid. Sageli, kuid mitte alati, on see märk sinu bakteriaalse mikrofloora muutustest, mis põhjustavad kahjulike mikroobide ülekasvu ja kasulike bakterite vähenemsit, mis reguleerivad tupe happesust ja kaitsevad seda nakkuste eest. Tavaliselt kaasnevad punetuse, põletustunde ja valuliku urineerimisega ka muud sümptomid, mis aitavad selgitada, milles on põhiprobleem.

  • Pärmseene infektsioon. Põletustunne tupepiirkonnas koos tugeva sügeluse ja paksu valge eritisega, mis sarnaneb kodujuustuga, viitab tavaliselt pärmseene infektsioonile.
  • Bakteriaalne vaginoos (BV). Kui sinu tupel ja tupevoolusel on tugev kalalõhn, on ärrituse taga tõenäoliselt BV.
  • Tupekuivus. Ebanormaalne voolus, sügelus, sagedased kuseteede infektsioonid ja põletav tupevalu seksimisel võivad viidata tupekuivusele, eriti kui oled menopausi läbinud või sinna sisenemas.
  • Sugulisel teel levivad haigused (suguhaigused). Mitmed suguhaigused võivad põhjustada punetust ja põletustunnet tupe piirkonnas. Võta alati ühendust arstiga, kui märkad valulikke ville, ebatavalist eritist, kõhuvalu, turset tupe ümbruses või verejooksu pärast seksi või menstruatsioonide vahel.