Tupekuivus 

Kuivus on ebameeldiv tupe sümptom, mis võib juhtuda igas vanuses naistel, kuid on kõige levinum menopausi läbinud naiste seas. Kuigi tupe kuivus on tavaliselt ohutu, võivad sellega kaasneda mõned üsna ebameeldivad kõrvaltoimed, nagu ärritus, valulikkus, ebanormaalne voolus ja sagedasemad kuseteede infektsioonid. Niiskuse puudumine tupes võib seksi ajal põhjustada ka valulikku vahekorda ja kerget verejooksu. Tegelikult väidab koguni 25 protsenti kõigist 50–59-aastastest naistest seksi ajal kuivusega probleeme kogevat ja 16 protsenti tunneb valu. Lisaks füüsilistele sümptomitele võib kuivus põhjustada tugevat emotsionaalset pinget. Mõnel naisel on raske leppida oma keha vananemisega, teised kaotavad usalduse oma seksuaalsete võimete vastu ja väldivad partneriga seksimist. Kuid vaikuses pole põhjust kannatada, sest tupe kuivust on lihtne ravida toodetega, mida saad osta veebis või kohalikus apteegis. 

Miks mu tupp on kuiv?

Tervelt pooled naistest kannatavad menopausijärgselt tupekuivuse käes. Kui oled üks neist on see tõenäoliselt märk, et sinu tupp vananeb. Menopausi ajal väheneb östrogeeni tootmine dramaatiliselt, mistõttu tupekude muutub õhemaks, kuivemaks ja õrnemaks. Samuti muutub see nakkustele vastuvõtlikumaks. Seda nimetatakse tupe atroofiaks. Vähema tupe niisutuse korral kannatad tõenäoliselt ebanormaalsete vooluste, ärrituse, valulikkuse ja valuliku vahekorra all. Kuigi menopausist tingitud madal östrogeenitase on kõige sagedasem tupekuivuse põhjus, pole see ainus. Östrogeeni tase võib langeda ka noorematel naistel, näiteks imetamise, sünnituse, krooniliste haiguste või rasestumisvastaste tablettide kasutamise tõttu. Tupekuivus on olla põhjustatud ka tupe ja selle ümbruse liigsest puhastamisest ja selle ümbruses.

Tupekuivuse ravi

Kui tupekuivus põhjustab valulikke vahekordi, proovi vahetult enne seksi kasutada veepõhist lubrikanti. On ka selliseid käsimüügis olevaid tooteid nagu Multi-Gyn LiquiGel, mis ravivad kuivust. Multi-Gyn LiquiGel on ohutu ja looduslik niisutaja, mida saab kasutada iga päev tupe loodusliku niiskuse toetamiseks või alati, kui pead leevendama tupe atroofia ebameeldivaid sümptomeid, nagu ärritus, valulikkus ja sügelus. Kui pärast loodusliku toote kasutamist on sul endiselt probleeme tupe kuivusega, pea nõu oma arstiga. Ta võib soovitada östrogeenipõhist ravi, näiteks tablette, raviküünlaid, kreeme või tuperõngaid.

Tupe kuivuse põhjused

Menopaus on kõige sagedamini tupe naha kuivuse põhjus, kuid see võib mõjutada ka nooremaid naisi. Need tegurid võivad suurendada kuiva tupe naha riski:

  • Rinnaga toitmine ja sünnitus
  • Rasestumisvastaste tablettide või antidepressantide võtmine
  • Munasarjade või emaka kirurgiline eemaldamine
  • Teatud vähiravi läbimine
  • Teatud allergia- ja külmetusevastaste ravimite võtmine
  • Kui sul on teatud immuunhäired, näiteks Sjögreni sündroom
  • Seebi, ihupiima, lõhnastatud tampoonide või tupeduššide kasutamine tupe piirkonnas