Miks on mu tupp kuiv?

Kuumahood ja ebaregulaarsed päevad on kaks tuntud märki sellest, et menopaus võib uksele koputada. Kuid kas teadsid, et tupekuivus ja tupeärritus on veel ühed menopausi sümptomid? Sest vananedes muutub ka sinu tupp. Tavaliselt aitab östrogeen niisutada tuppe ja hoida seda tervena, kuid menopausi ajal langeb naissuguhormooni tootmine märkimisväärselt. Selle tulemusel muutuvad tupe seinad õhemaks, kuivaks ja on altid põletikule. Seda seisundit nimetatakse tupe atroofiaks. Kuid menopaus pole ainus põhjus, miks östrogeeni tase võib langeda. Sünnitus, imetamine, teatud haigusseisundid ja suukaudsete rasestumisvastaste vahendite kasutamine võivad samuti vähendada östrogeeni ja põhjustada kuivust tupes. Mõnel juhul ei ole kuiv tupp üldse seotud östrogeeniga vaid liigse hügieeniga. Sõltumata sellest, mis põhjustab sinu tupe muutumist “Sahara kõrbeks” on olemas ohutuid ja tõhusaid ravimeetodeid.

Tupekuivuse sümptomid

Tupekuivus võib põhjustada tupes kahjulike bakterite ülekasvu, mis omakorda võib põhjustada ebanormaalset voolust. Samuti võid tunda tupes ja selle ümbruses sügelust, sul on sageli kuseteede infektsioonid ja tunned seksi ajal valu. Mõnel juhul võib tupekuivus põhjustada valulikke sümptomeid nagu tupe põletustunne, tupe ärritus ja tupe valulikkus.

Tupekuivuse ravi

Ehkki kuivus on harva tõsise terviseseisundi tunnus, võib see põhjustada tupes üsna ebameeldivat ärritust ja vähendada huvi seksi vastu. Kuid pole mingit põhjust lasta kuival tupel sinu elukvaliteeti rikkuda: proovi tupes olevat loomulikku niiskust täiendada niisutava kreemiga nagu Multi-Gyn LiquiGel. See on looduslik toode igas vanuses naistele. Kasuta seda vajadusel selliste sümptomite leevendamiseks nagu tupe põletustunne ja tupeärritus. Multi-Gyn LiquiGel on käsimüügi toode, mida saab osta veebist ja enamikest apteekidest. Kui sul on tõsiseid kuivuse sümptomeid ja sa ei saa looduslikest toodetest vajalikku leevendust, võib arst soovitada väikeste annustega östrogeenravi. Neil on palju erinevaid vorme, näiteks kreemi, ravimküünalde või pehme, painduva tuperõngana, mis on sisestatud tupe ülemisse ossa. Kui sul on lisaks tupekuivusele muid menopausi sümptomeid, siis võib arst soovitada tugevamat östrogeenravi. Räägi kindlasti oma arstile, kui sul on olnud rinnavähk, kuna östrogeenravi võib suurendada selle taastekkimise riski. 

Tupekuivuse põhjused

Menopausijärgselt kannatavad naised kõige tõenäolisemalt tupekuivuse käes, kuid sümptom võib mõjutada igas vanuses naisi. Peale menopausi võib kuivust põhjustada:

  • Rinnaga toitmine ja sünnitus
  • Rasestumisvastased tabletid või antidepressandid
  • Munasarjade või emaka kirurgiline eemaldamine
  • Mõned vähiravid
  • Teatud allergia- ja külmetusevastased ravimid
  • Teatud immuunhäired, nagu Sjögreni sündroom
  • Seep, pesuvahend, kreem, lõhnastatud tampoonid tupeloputused

Mõned elustiilitegurid, näiteks stress, suitsetamine ja liigne füüsiline koormus, võivad soodustada tupe kuivust. Samuti võib sul olla suurem risk, kui sa pole sünnitanud vaginaalselt või kui sa pole seksuaalselt aktiivne.