Mis on bakteriaalne vaginoos?

Enamik tuppesid lõhnab aeg-ajalt veidi ja tavaliselt pole selle pärast vaja muretseda. Aga kui sinu tupest tulev lõhn on tugev ja meenutab mädanenud kala, võib see olla märk bakteriaalsest vaginoosist ehk BV-st. Bakteriaalne vaginoos on kõige levinum tupeinfektsioon, mis põhjustab ebameeldivat lõhna tupes, mõjutades Euroopas kuni iga neljandat naist. Suurim risk BV-le on fertiilses eas naistel, kuid nakatuda võivad igas vanuses naised. Ehkki BV on põhjustatud bakterite tasakaalu häirumisest ja seda ei peeta sugulisel teel levivaks haiguseks, võib see suurendada sinu riski haigestuda raskemasse haigusse, näiteks klamüüdiasse. Hea uudis on see, et BV-d saab hõlpsasti ravida ja vältida looduslike toodetega, mida saad osta veebis või kohalikust apteegist.

Bakteriaalse vaginoosi sümptomid

Bakteriaalse vaginoosi ohumärk on tupest eralduv terav kalalõhna laadne lõhn, mis mõnikord muutub seksi või menstruatsiooni ajal või pärast seda hullemaks. Sageli muutuvad ka vooluse tekstuur ja värv. Võid märgata, et sinu tupevoolus muutub õhemaks ja vesisemaks ning see omandab hallikasvalge värvi. Mõnel naisel on tupe piirkonnas ka sügelus või ärritus, kuid see on üsna haruldane. Ja koguni pooltel kõigist BV-ga nakatunud naistest pole tegelikult mingeid sümptomeid.

Bakteriaalse vaginoosi ravi

BV-d ravitakse tavaliselt arsti poolt välja kirjutatud antibiootikumide või geelide või kreemidega, kuid paljusid naisi on aidanud ka tõhus ravi käsimüügitoodetega. Antibiootikumide negatiivne külg on see, et nad hävitavad tupes nii kasulikud kui ka kahjulikud bakterid, mis rikub bakterite tasakaalu ja suurendab uue infektsiooni saamise riski. Kahjuks korduvad tervelt pooled nakkustest 12 kuu jooksul hoolimata ravist. Bakteriaalse vaginoosi korduvate infektsioonide vältimiseks võiksid proovida looduslikku toodet nagu Multi-Gyn ActiGel, mis on antibiootikumide käsimüügis olev alternatiiv, mis toetab häid baktereid ja pakub kohest leevendust häirivatest BV sümptomitest. Meessoost sekspartnerid ei pea BV-d ravima, kuid kui oled koos naispartneriga, tuleks ka teda ravida, sest naised võivad nakkuse seksi ajal üksteisele edasi anda. Ravi on eriti oluline, kui oled rase, kuna BV võib põhjustada enneaegset sünnitust või madalat sünnikaalu.

Kuidas ravida bakteriaalset vaginoosi

Bakteriaalse vaginoosi raviks Multi-Gyn ActiGel’iga pigista lihtsalt väike kogus sõrmeotsale välja ja kanna seda vähemalt viis päeva vähemalt kaks korda päevas tupeava ümber. Kuna geel on looduslik toode, millel ei ole kõrvaltoimeid, võid seda kasutada nii sageli kui soovid, et toetada tupe tervist ja vältida BV-d ja tupeseene infektsioone. Kasuta seda BV häirivatest sümptomitest vabanemiseks ja oma elukvaliteedi parandamiseks.

Bakteriaalse vaginoosi põhjused

Peale soolestiku on sinu tupes rohkem baktereid kui mujal kehas, enamik neist kuuluvad Lactobacillus bakterite perekonda. Need “head” bakterid täidavad kahte ülesannet, reguleerides nii tupe pH-taset kui hoides kahjulikke baktereid vaos. Kuid kui sinu tupe pH-tase tõuseb üle 4,5 on loomulik tasakaal häiritud ja kahjulikud bakterid võivad hakata kontrollimatult kasvama, mille tulemuseks on bakteriaalne vaginoos. Teadlased ei mõista endiselt täielikult nende muutuste põhjuseid kuid on mõned tegurid, mis suurendavad tõenäoliselt sinu nakatumise riski. Bakteriaalse vaginoosi teke on tõenäolisem, kui sa:

  • oled suitsetaja
  • oled rase
  • omad mitut sekspartnerit
  • seksid uue partneriga
  • seksid teiste naistega
  • teed tupeloputusi ülemäära
  • kasutad emakasisest rasestumisvastast vahendit
  • ei tooda tupes piisavalt Lactobacilli baktereid

Bakteriaalne vaginoos või tupeseen?

Bakteriaalne vaginoos ja tupeseene infektsioon on naistel kõige levinumad tupe probleemid ja kuna neil on sarnased sümptomid, lähevad need kaks mõnikord segamini. Kuigi mõlemad on põhjustatud loomuliku tupefloora tasakaalu häirumisest ja on tavaliselt seotud ebatavalise voolusega, on vooluse välimus erinev. Paks, teraline ja lõhnatu voolus on tõenäoliselt põhjustatud tupeseenest samas kui õhuke hallikasvalge voolus, mis lõhnab mädanenud kala järele on tõenäoliselt tingitud BV-st. Kui sa pole kindel, mis sinu sümptomeid põhjustab või kui sul on endiselt probleeme peale käsimüügis oleva toote proovimist, pöördu kindlasti arsti poole, et välistada sugulisel teel levivad haigused või muud tõsised seisundid.