Tupehügieen ei tähenda ainult pesemist. Mikroobide tasakaalu võib muuta palju tegureid, näiteks seksuaalne aktiivsus, sünteetilise aluspesu kandmine või häbemekarvade eemaldamine.

Kuidas antibiootikumid toimivad

Antibiootikumid on ravimite rühm, mis toimib kas bakterite hävitamise või nende kasvu peatamise teel, seeläbi peatades nakkuse ja aidates meie kehal haigusega võidelda. Seda tüüpi ravimeid kasutatakse väga laialdaselt, alates kurguvalu kuni siseelundi infektsioonideni. Kuigi antibiootikumid on väga tõhus ja üsna ohutu ravimite rühm, ei toimi need valikuliselt ehk see tähendab, et nad ei tapa mitte ainult meie keha ründavaid baktereid, vaid vähendavad ka meie kehas ja keha peal normaalselt elavate heade bakterite hulka. Need head bakterid ei tekita probleeme ja on sageli isegi meie tervisele kasulikud. Nende bakterite hävitamine on seetõttu antibiootikumravi hästi teadvustatud soovimatu kõrvaltoime.

Tupeinfektsioonid pärast antibiootikume

Heade bakterite arvu vähendamine annab ruumi halbadele bakteritele ja pärmseenele. Seetõttu on naistel tavaline bakteriaalse vaginoosi või pärmseene infektsioon kohe pärast antibiootikumravi või isegi selle ajal. Sageli juhtub, et naised kasutavad antibiootikume olemasoleva tupeinfektsiooni raviks, kuid pärast esmase infektsiooni ravimist ilmneb sekundaarne seisund. See juhtub seetõttu, et tupefloora oli antibiootikumravi ajal kahjustatud, mille tulemuseks on suurenenud risk bakteriaalse vaginoosi või pärmseene infektsiooni kordumiseks, mis võib vajada täiendavat ravi.

Antibiootikumide põhjustatud tupeinfektsioonide eest kaitsmiseks võid kasutada prebiootikume sisaldavat toodet. Prebiootikumid stimuleerivad heade bakterite kasvu, aidates tupeflooral taastuda. Nii võivad prebiootikumid ennetada antibiootikumide või muude tegurite põhjustatud tupeinfektsioone ning kiirendada taastumist pärast sümptomite ilmnemist.

Soovid teada rohkem?

Jaga