Bakteriaalset vaginoosi iseloomustab valge või hall vesine voolus, tugev kalalõhn, ärritus ja valu intiimses piirkonnas ning aeg-ajalt sügelus ja punetus.

Kas oled kunagi mõelnud, kuidas sinu tupp lõhnab?

Iga naine on erinev: meil on erinev nahatoon, juuste värv, küünte tugevus ja me kõik lõhname erinevalt. Tervislikul voolusel on tavaliselt nõrk lõhn ja see võib olla paks või vedel, suurema või vähema kogusega, sõltuvalt igakuisest tsüklist ja hormonaalsest tasakaalust. Pöörates tähelepanu oma tavalisele voolusele, võime õppida ennustama ovulatsiooni või menstruatsiooniperioode. Vähe sellest, suudame ära tunda ka sümptomid (näiteks ebatavalised värvimuutused, suurenenud vooluse või tugeva kalalaadse lõhn) ning teame, kuidas neid oma arsti või günekoloogiga vesteldes kirjeldada.

Mida tähendab tugev kalalaadne lõhn?

Tervislik tupefloora koosneb peamiselt headest bakteritest (tuntud kui laktobatsillid), kuid see võib sisaldada ka väheses koguses halbu mikroorganisme. Neid hoiavad kontrolli alla mitmed tegurid: madal pH, tupe limaskesta või laktobatsillide tekitatud antimikroobsed ained. Laktobatsillid hoiavad neid seisundeid tavaliselt konstantsena, kuid mõnikord võivad välised tegurid (antibiootikumravi, leeliseline sperma, vale tupehügieen) või sisemised tegurid (hormonaalsed muutused) selle tasakaalu rikkuda ja põhjustada halbade bakterite ülekasvu, mille tagajärjeks on tupeinfektsioon ja ebamugavustunne. Ühte sellist seisundit nimetatakse bakteriaalseks vaginoosiks ja seda iseloomustab valge või hall vedel voolus, tugev kalalaadne lõhn, ärritus ja valu intiimpiirkonnas ning aeg-ajalt sügelus ja punetus. Bakterite tasakaalutuse ja laktobatsillide arvu vähenemise tagajärjel muutub tupekeskkonna pH vähem happeliseks.

Mida peaksid tegema, kui sul tekivad need sümptomid?

Bakteriaalne vaginoos võib olla kerge, sageli iseseisev seisund, mis võib mõne aja pärast kaduda, kuid mõnel juhul (rasedus, immuunpuudulikkus jne) võib sellel olla tõsisemaid tagajärgi. Arst hindab juhtumit ja määrab õige ravi, mis võib sisaldada antibiootikume. Antibiootikumide alternatiiv on kasutada looduslikke tooteid, mis taastavad tupe pH-taseme, nagu näiteks Multi-Gyn ActiGel, ja võimaldavad headel bakteritel taastada tasakaalu tupekeskkonnas.

Soovid teada rohkem?

Jaga