Nii bakteriaalset vaginoosi (BV) kui ka pärmseene infektsiooni iseloomustab ebanormaalne voolus, kuid eritise välimus on erinev.

Bakteriaalne vaginoos ja tupeseen on kaks kõige levinumat kaebust tupepiirkonnas

Paljude aastate jooksul oli tupeseent paremini mõistetud ja see on hõlpsamini ravitav kui bakteriaalne vaginoos. See viis üldlevinud väärarusaamani, et igasugune ebatavaline voolus, sügelus ja valu intiimpiirkonnas on põhjustatud Candidast.

Tänapäeval on teada, et bakteriaalne vaginoos on sama tavaline kui tupeseen, seda esineb umbes 1/4 naistest ja seda ravitakse tupeseenega võrreldes täiesti erinevalt. Ravi rakendamiseks peab naine kõigepealt teadma, millise neist kahe levinud probleemi all ta kannatab.

Erinevad sümptomid

Nii bakteriaalset vaginoosi (BV) kui ka pärmseene infektsiooni iseloomustab ebanormaalne voolus, kuid vooluse välimus on pigem erinev. Kui BV põhjustab üldjuhul vedela, vesise, valge või halli vooluse, millel on konkreetne kalalõhn, on tupeseen rohkem tuntud kohupiimale sarnase paksu valge nõrga pärmi lõhnaga vooluse poolest.

Naised, kellel on tupeseen, kannatavad enamasti väga intensiivse sügeluse ja ärrituse all ning harvem esineb valu vahekorra ajal või urineerimisel. Häbeme nahk on roosa või punane, mõnikord valgete tükkidega, mida ei saa eemaldada. Kuigi ärritus ja valu ilmnevad tavaliselt ka bakteriaalses vaginoosis, siis sügelust on harvemini. Tupekeskkonna pH on erinev ka bakteriaalse vaginoosi ja pärmseene infektsiooni korral. Kui tupe normaalne pH on happeline, siis BV-s muutub see leeliselisemaks, samas kui tupeseen ei mõjuta tupekeskkonna happesust. See erinevus on aluseks tupeinfektsiooni kõige tavalisematele testidele.

Enese diagnoosimine

Kumbagi neist kahest kaebusest ei peeta infektsiooniks kui selliseks, vaid pigem bakteriaalse tasakaalu häirumiseks. Kuid bakteriaalse vaginoosi ja pärmseene infektsiooni erinevused ei ole alati ilmsed ja mõnikord võib neid isegi segi ajada muude tõsisemate probleemide sümptomitega. Nii et alati on hea rääkida oma arsti või günekoloogiga.

Erinevad ravimeetodid

Bakteriaalset vaginoosi saab ravida antibiootikumidega nagu metronidasool või looduslike toodete ja prebiootikumidega, mis taastavad tupefloora tasakaalu. Antibiootikumidega ravitud bakteriaalsel vaginoosil on palju suurem mõju tupe kasulikule mikrofloorale, kuna see mõjutab ka häid baktereid (laktobatsillid) ning antibiootikumidel võivad olla ka tüütud kõrvaltoimed. Selle tagajärjel on BV-d antibiootikumidega ravimisel kõrge kordumissagedus.

Looduslikud tooted on rohkem suunatud hea tupefloora taastamisele, selle asemel, et seda veelgi häirida, hävitades nii patogeensed (kahjulikud) kui ka head bakterid. Sarnaselt saab candidat ravida antimükootikumidega või toote abil, mis taastab tasakaalu ja stimuleerib tupes kasulikke laktobatsillifloorat. Juhul, kui otsustad kasutada käsimüügis olevat enesehooldustoodet on sümptomite püsimisel soovitatav külastada oma arsti.

Soovid teada rohkem?

Jaga