Ravimeid ja candidat ravivaid tooteid saab sageli osta ilma retseptita. Nende hulka kuuluvad antimükootilised kreemid, suukaudne antimükootiline ravi, probiootikumid ja prebiootikumid.

Tupeseen on tavaline ebamugavustunne tupes

Üks levinumaid tupe ebamugavusi on tupeseen, tuntud ka kui tupe pärmseen, kandidoos või lihtsalt candida. Tupeseene sümptomiteks on paks valge voolus, mida tavaliselt kirjeldatakse kodujuustu sarnasena, tugev punetus ja sügelus vulva-tupe piirkonnas. Kratsimine võib põhjustada täiendavat ärritust ja valu ning põhjustada urineerimisel või seksuaalvahekorra ajal põletustunnet. Kui sul tekib mõni neist sümptomitest on diagnoosi kinnitamiseks oluline pöörduda arsti või günekoloogi poole ja nad annavad sulle nõu, kuidas ravida candida infektsiooni.

Kas ma saan tupeseent ise ravida?

Ravimeid ja candida seent ravivaid tooteid saab sageli osta ilma retseptita. Nende hulka kuuluvad antimükootilised kreemid, suukaudne antimükootiline ravi, probiootikumid, prebiootikumid ja muud tooted. See tähendab, et õige diagnoosi korral võid pärmseene infektsiooni ravida tervishoiutöötajat külastamata. Kuid tupes esinevate tavaliste sümptomite põhjuseks võib mõnikord olla midagi muud (tupe kuivus, bakteriaalne infektsioon) või need võivad tähendada suguhaigust, millel on tõsisemad tagajärjed. Kui sa pole kindel, kas sul on tupeseen või kui sinu vaevused püsivad on oluline pöörduda oma arsti või günekoloogi poole, et saada parim ravi.

Mida teha tupe pärmseene sümptomite leevendamiseks?

Muidu tervetel naistel pole tupeseen eluohtlik seisund, kuid pidev sügelus ja ärritus võivad drastiliselt kahjustada seksuaalelu kvaliteeti ning muuta ebamugavaks tualetis käimise, pikema aja vältel istumise või pingul riiete kandmise. Looduslike geelide ja spreide abil jahutamine võib koheselt leevendada sügelust ja ärritust, samal ajal kui tupe prebiootikumide kasutamine võib ettenähtud ravi toetada. Samuti on oluline hoida regulaarset tupehügieeni, kasutades leiget vett või intiimpiirkonna pesemist ilma seebita, vältides lõhnavaid padjandeid ja tualettpaberit ning võimaluse korral magades aluspesuta.

Soovid rohkem teada?

Jaga